JAK DOBRAĆ OBUWIE DO BIEGANIA?

Zakupując buty do biegania każdy kto uprawia tą dyscyplinę sportu, zarówno początkujący, jak i zawodowiec, powinien sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Pytania te umożliwią dokonanie właściwego wyboru w bogatej ofercie butów do biegania współczesnych producentów.

O CZYM PAMIĘTAĆ KUPUJĄC BUTY DO BIEGANIA

Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie od jakiego czasu się biega i ile kilometrów pokonuje się w ciągu tygodnia. Po drugie – czy bieganie uprawiane jest tylko dla zdrowia i rekreacji czy też celem jest uczestnictwo w zawodach, maratonach itd. Kolejne pytanie jakie nasuwa się podczas kupna butów jest związane z terenem po jakim biegamy – czy jest to las, teren górski czy może asfaltowa ścieżka do biegania. Istotną sprawą jest również nasza waga oraz to jaki charakter stopy posiadamy. Po dokonaniu analizy, a więc odpowiedzeniu sobie na wszystkie powyższe pytania, możemy udać się do sprzedawcy i omówić z nim jaki typ obuwia będzie dla nas najlepszy. Odpowiednio dobrane buty zapewnią komfort treningu, ale także wpłyną na mniejsze ryzyko kontuzji oraz zmniejszenie ewentualnego bólu, jaki wynika z naszych niedoskonałości i zaniedbań. Zwracając uwagę na buty do biegania warto wybierać te bardziej znanych i renomowanych firm (np. wygodne buty Nike Roshrun męskie).

DOBÓR OBUWIA A PRONACJA

Pronacja jest sposobem obracania się naszej stopy do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania. Od tego jak jest ułożona stopa zależy dobór obuwia. Istnieją trzy typy ułożenia stóp:

  1. Pronator – najczęściej spotykany typ. Stopa przetaczana jest na całej szerokości. Buty polecane w tym typie posiadają wsparcie od wewnętrznej części, tak by nie przechylać stopy do wewnątrz podczas wykonywania kroku.
  2. Neutral – podczas biegu ciężar stopy rozprowadzany jest równomiernie – od pięty aż do wybicia palcami. Osoby posiadające stopę neutral powinny używać butów z amortyzatorami bez stabilizatora.
  3. Supinator – osoby posiadające ten typ stopy obciążają jej zewnętrzną część. Tu z kolei należy wybierać buty z mocną amortyzacją.