Odzież ochronna w gastronomii – jaka sprawdzi się najlepiej?

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wymagane jest w każdej branży i w każdej firmie. Są jednak takie branże, w których jest to szczególnie ważne. Mowa tu choćby o branży gastronomicznej. Dlatego obowiązuje w niej korzystanie z odpowiedniej odzieży ochronnej. Ta musi być zarówno funkcjonalna, jak i musi spełniać określone normy i przepisy BHP. Warto zatem wiedzieć, co dokładnie wchodzi w zakres odzieży ochronnej w gastronomii.

Jakie jest zadanie odzieży ochronnej w gastronomii?

Zadaniem odzieży ochronnej w gastronomii jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Dlatego wybierając konkretny komplet takiej odzieży, pod uwagę wziąć należy rodzaje zagrożeń, z którymi do czynienia mogą mieć pracownicy. Przede wszystkim musi ona zapewniać odpowiednią ochronę przez wysoką temperaturą. W kuchni bowiem pracownicy mają do czynienia urządzeniami i różnymi naczyniami, które podgrzane mogą być do wysokiej temperatury. Także same potrawy są gorące. Istotne jest zatem, aby pracownicy je przygotowujący po prostu się nie oparzyli.

Co składa się na odzież ochronną w gastronomii?

W jakie zatem elementy odzieży ochronnej wyposażeni powinni być pracownicy w branży gastronomicznej? Na pewno są to fartuchy oraz rękawice ochronne. Dobrym rozwiązaniem będą również dobrej jakości buty antypoślizgowe. Pracownicy przygotowujący posiłki posiadać powinni także specjalne czepki kucharskie. Jeśli chodzi o fartuchy ochronne, to powinny być one odporne zarówno na zabrudzenia, ale również na wodę, gorące ciecze, jak i oleje. Z kolei w fartuchy wyposażeni powinni być zarówno pracownicy w kuchni, jak i kelnerzy. Fartuchy ochronne dla kelnerów posiadać powinny przede wszystkim właściwości plamoodporne. Muszą być również praktyczne. Dlatego warto postawić na taki model, który wyposażony jest w dodatkowe kieszonki. Natomiast zadaniem rękawic ochronnych jest skuteczne zabezpieczenie dłoni pracowników głównie przed poparzeniem. Oznacza to, że muszą być one wykonane z ognioodpornego materiału.

Gdzie kupić odzież ochronną do gastronomii?

Odzież ochronna musi cechować się bardzo wysoką jakością wykonana. Istotne jest także to, z jakiego materiału jest wykonana. Ten musi być trwały i wytrzymały. Wszystko to oznacza, że jej zakup nie może być przypadkowy. Warto postawić tu na sprawdzony sklep BHP Kams, który rzeczywiście specjalizuje się w sprzedaży tego typu artykułów. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie elementy zakupionej odzieży ochronnej spełniają wymagane normy i posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa.